Základné informácie

Podlesok je jedným z najnavštevovanejších turistických centier Národného parku Slovenský raj. Nachádza sa v bezprostrednej blízkosti obľúbenej tiesňavy Suchá Belá, a je východzím bodom do ďalších roklín v severnej časti Slovenský raja – Veľký Sokol, Piecky, Prielom Hornádu, Klášorná roklina, Ferrata HZS Kyseľ, tiesňavy Veľký a Malý Kyseľ a Sokolia dolina.

Dovolenka na Podlesku

Podlesok ponúka bohaté možnosti na rekreáciu. Návštevníci si môžu vybrať z rôznych druhov ubytovania s celoročnou prevádzkou, či už preferujú hotely, penzióny, chalupy alebo autokempingy. Podlesok ponúka možnosti pre cyklistiku a turistiku, čo z neho robí atraktívnu destináciu nielen pre jednodňové výlety, ale aj pre dlhšie pobyty. V blízkom okolí nájdete aj širokú škálu športovísk, ako sú volejbalové a tenisové ihriská, plavárne či akvaparky.

V blízkosti areálu Podlesok ležia štyri okresné mestá regiónu Spiš – Poprad, Kežmarok, Levoča a Spišská Nová Ves. Každé z nich je vzdialené do 25 minút autom a spoločne ponúkajú kopec možností pre spestrenie vašej dovolenky v Slovenskom raji. Navštívte kultúrne podujatia, zbehnite na nákupy, alebo sa len tak túlajte historickými centrami kráľovských miest a objavujte miestne kaviarničky!

Podlesok je skráta živým a pútavým miestom, ktoré láka návštevníkov svojou skvelou polohou, prírodnou krásou, množstvom aktivít, atmosférou pohody a oddychu v lone prírody.

História

Pre milovníkov histórie je k dispozícii náučný chodník vedúci na Zelenú horu na ktorej sa nachádza Marcelov hrad a Zelená hora, ktorá bola osídlená od doby kamennej. Po tatárskom vpáde v roku 1241 tu došlo k výstravbe kamenného hradu, ktorý však nebol nikdy dokončený. V roku 1469  hrad opevníli bratríci pod vedením Petra Aksamita. Z neho podnikali výboje po celom Spiši. Pod hradom sa nachádza “Včelý raj”, ktorý poskytne navštevníkom Podleska zaujimavé informácie o živote včiel.  Prechádza je vhodná najmä pre rodiny s deťmi. 

Turistickým centrom vedú cyklistické trasy v smere na Kláštorisko, Dobšinskú ľadovú jaskyňu a Kopanec. Na Podlesku začína obľúbená cyklistická trasa – Glacká cesta, ktorá vedie po historickej ceste cez Kláštorisko na planinu Glatz až do Stratenej. V minulosti sa po nej konskými povozmi prepravovali kovové ingoty vyťažené v Coburgových baniach na spracovanie v hámroch pod Zelenou horou neďaleko obce Hrabušice.